Total verb forms: 53
Imperatives and participles
Presens participgeniförklarande
Presens participgeniförklarat
Presens participgeniförklarad
Typejagduhan/hon/den/detvinide
Presensgeniförklarargeniförklarargeniförklarargeniförklarargeniförklarargeniförklarar
Preteritumgeniförklaradegeniförklaradegeniförklaradegeniförklaradegeniförklaradegeniförklarade
Futurumska geniförklaraska geniförklaraska geniförklaraska geniförklaraska geniförklaraska geniförklara
Konditionalis Iskulle geniförklaraskulle geniförklaraskulle geniförklaraskulle geniförklaraskulle geniförklaraskulle geniförklara
Perfekthar geniförklarathar geniförklarathar geniförklarathar geniförklarathar geniförklarathar geniförklarat
Pluskvamperfekthade geniförklarathade geniförklarathade geniförklarathade geniförklarathade geniförklarathade geniförklarat
Futurum exaktumska ha geniförklaratska ha geniförklaratska ha geniförklaratska ha geniförklaratska ha geniförklaratska ha geniförklarat
Konditionalis IIskulle ha geniförklaratskulle ha geniförklaratskulle ha geniförklaratskulle ha geniförklaratskulle ha geniförklaratskulle ha geniförklarat
Imperativ-geniförklara--geniförklara-

Conjugated verbs before and after geniförklara

« geniförklara »