Total verb forms: 53
Imperatives and participles
Presens particip omväxlande
Perfekt particip omväxlad
Supinum omväxlat
Type jag du han/hon/den/det vi ni de
Presens växlar om växlar om växlar om växlar om växlar om växlar om
Preteritum växlade om växlade om växlade om växlade om växlade om växlade om
Futurum ska växla om ska växla om ska växla om ska växla om ska växla om ska växla om
Konditionalis I skulle växla om skulle växla om skulle växla om skulle växla om skulle växla om skulle växla om
Perfekt har växlat om har växlat om har växlat om har växlat om har växlat om har växlat om
Pluskvamperfekt hade växlat om hade växlat om hade växlat om hade växlat om hade växlat om hade växlat om
Futurum exaktum ska ha växlat om ska ha växlat om ska ha växlat om ska ha växlat om ska ha växlat om ska ha växlat om
Konditionalis II skulle ha växlat om skulle ha växlat om skulle ha växlat om skulle ha växlat om skulle ha växlat om skulle ha växlat om
Imperativ - växla om - växla om -

Conjugated verbs before and after omväxla